ایجاد محدود کردن دسترسی به مطالب وردپرس با افزونه Restricted Site Access

محدود کردن دسترسی به مطالب وردپرس

گاهی ممکن است در سایت خود مطالبی را تولید محتوا کنید که نمی خواهید تمامی کاربران بتوانند آن را ببینند و از آن مطلب استفاده کنند. عموما برخی از سایت های آموزشی چنین مطالبی را دارند که مختص کاربران عضو شده است و تنها این کاربران می توانند به محتوا دسترسی داشته باشند.

خوشبختانه سیستم مدیریت محتوا وردپرس به دلیل حجم بسیار زیادی از برنامه نویس فعال در خود، افزونه های مختلفی را میزبانی می کند و روزانه شاهد تولید ده ها افزونه جدید برای وردپرس هستیم که امکانات فوق العاده ای را در اختیار وب مسترها و مدیران وب سایت قرار می دهد. یک از این افزونه ها Restricted Site Access نام دارد که برای محدود کردن دسترسی سایت است و به شما این امکان را می دهد تا مشخص کنید که چه افرادی بتوانند از وب سایت شما و محتوای موجود در آن بازدید کنند و چه افرادی حق ورود به وب سایت شما را ندارند.

البته برای تعیین سطح و محدودیت وب سایت برای کاربران روش های بسیار زیادی وجود دارد که می توان با استفاده از این روش ها و تکنیک ها این فرآیند را به نحو احسن انجام داد ولی یکی از بهترین گزینه ها برای اعمال محدودیت در وب سایت وردپرسی استفاده از افزونه Restricted Site Access است.

افزونه Restricted Site Access دسترسی سایت را محدود می کند و تنها به کاربرانی که عضو وب سایت شما شده اند، اجازه مشاهده محتوا را می دهد.

در ادامه شیوه نصب و انجام تنظیمات افزونه Restricted Site Access را به شما آموزش خواهید داد.

روش نصب Restricted Site Access

برای آن که بتوانید افزونه Restricted Site Access را نصب کرده و از قابلیت آن بهره مند شوید، در مرحله اول باید این افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کنید.

از روش های موجود برای نصب افزونه در وردپرس می توانید یکی را امتحان کرده و افزونه Restricted Site Access را نصب کنید. اگر نحوه نصب افزونه در وردپرس را نمی دانید لازم است تا آموزش آن را مطالعه کنید و سپس اقدام به نصب افزونه Restricted Site Access کنید.

نصب افزونه Restricted Site Access

پس از اتمام نصب و فعال سازی افزونه Restricted Site Access با صفحه ای مشابه تصویر بالا مواجه خواهید شد.

هر یک از گزینه های این صفحه امکانی را به شما می دهد تا بتوانید به خوبی تنظیمات محدود کننده وب سایت وردپرس خود را انجام بدهید تا کاربران زمانی که قصد دیدن یک محتوا محدود شده را دارند، با چه پیامی مواجه شوند.

در بخش Handel Restricted Visitors شما باید مشخص کنید که اگر یک کاربر به صورت مهمان در وب سایت شما وجود داشته باشد و قصد مشاهده یک محتوا محدود شده را داشته باشد، چگونه افزونه Restricted Site Access آن را مدیریت کند. برای تنظیم این گزینه چهار انتخاب در پیش روی شما وجود دارد که به هر یک از این انتخاب ها خواهیم پرداخت:

  • Send them to the WordPress login screen: با انتخاب این گزینه، افزونه به صورت خودکار افرادی که در وب سایت شما عضو نشده اند و مهمان هستند را در هنگامی که قصد ورود به یک صفحه محدود شده را دارند، به صفحه ورود ارجاع می دهد.
  • Redirect them to a specified web address: اگر قصد دارید تا کاربران مهمان را به یک آدرس وب خاص ارجاع بدهید، می توانید از این گزینه استفاده کنید.
  • Show them a simple message: گاهی نیاز است تا در هنگام تلاش یک کاربر مهمان برای بازدید یک محتوا محدود شده، پیغامی برای او نمایش داده شود. این گزینه برای شما چنین کاری انجام می دهد و شما می تواند به کاربر مهمان خود یک پیام سفارشی متنی یا تصویری را نمایش بدهید.
  • Show them a specific WordPress page I’ve created: با انتخاب این گزینه در افزونه، اگر فردی که عضو سایت نیست به صورت مهمان وارد وب سایت شما یا محتواهای محدود شما بشود، به یکی از صفحات وب سایت شما ارجاع داده می شود.

شما به عنوان وب مستر و مدیر وب سایت، می توانید از هر یک از این گزینه ها استفاده کنید و هر یک از آن ها کارآیی خاصی دارند.

در بخش Unrestricted IP Addresses شما می توانید لیستی از آی پی ها را به افزونه Restricted Site Access معرفی کنید. این آی پی ها در واقع افرادی هستند که می توانند از محتوا بازدید کنند و سایرین از دسترسی به محتوا محروم خواهند بود. نکته بسیار مهمی که در رابطه با گزینه Unrestricted IP Addresses باید به آن توجه کنید این است که در صورتی که قصد اضافه کردن چند آی پی را دارید، باید این کار را یک به یک انجام بدهید. گزینه Add My Current IP Address نیز به صورت خودکار و هوشمند، آی پی شما را به لیست Unrestricted IP Addresses اضافه می کند.

پس از پایان فرآیند تنظیمات کافی است تا روی گزینه Save Changes کلیک کنید تا تنظیمات با موفقیت ثبت شود. و محدود کردن دسترسی به مطالب وردپرس اجرایی گردد

حرف آخر

در این مطلب شما را با افزونه Restricted Site Access آشنا کردیم و نحوه نصب و تنظیمات این افزونه پرکاربرد را آموزش دادیم. شما با استفاده از افزونه Restricted Site Access می توانید دسترسی به صفحات وب سایت وردپرس خود را محدود کنید و اجازه ندهید که همه افراد بتوانند از محتوا وب سایت شما بازدید کنند.

جدیدترین های وبلاگ