مزایا و دلایل استفاده از بازاریابی محتوا در چیست؟

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

از نظر فنی بازاریابی را می توان به دو دیدگاه و دسته بندی کلی تقسیم کرد. متخصصین این حوزه بازاریابی را به بخش های زیر تفکیک می کنند:

  • بازاریابی درونگرا
  • بازاریابی برون گرا

بازاریابی درونگرا روشی است که کسب و کارها و برندها بعد از تولید یک محصول یا برای ارائه خدمات مختلف به دنبال مشتری می گردند. در این شیوه بازاریابی باید برندها و شرکت ها تمام تلاش خود را کنند تا با استفاده از روش ها و تکنیک های مختلف فروش، محصولات خود یا خدمات شان را به مشتریان ارائه بدهند.

در شیوه بازاریابی برون گرا به جز ارائه خدمت یا فروش محصول، هیچ ارزش افزوده ای از سوی کسب و کار برای مشتریان به وجود نمی آیند.

اگر بخواهیم مثال هایی از بازاریابی برون گرا را نام ببریم، باید به موارد زیر اشاره کرد:

از طرف دیگر، بازاریابی درونگرا به تکنیک و روشی گفته می شوند که در آن، مشتریان هستند که به دنبال محصولات یک کسب و کار و برند می روند و آن را دنبال می کنند. در این روش، کسب و کارها با توجه به نیاز مشتریان محصولات و خدماتی را ارائه می دهند و رویکردی را در پیش می گیرند که مصرف کنندگان به سراغ برندها بیایند و با خلق ارزش افزوده، آن ها را جذب خود می کنند.

یکی از اصول بازاریابی برون گرا، بازاریابی محتوا است که در این مطلب در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد.

بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوا یک تکنیک بازاریابی است که هدف برندها در آن تولید محتوا یکتا، جذاب، خلاقانه و با ارزش برای مخاطبین است. در این روش صاحبان برندها و کسب و کارها اقدام به تولید محتواهای گوناگون می کنند.

آن ها با تولید محتواهای مرتبط با حوزه فعالیت خود، برای مشتریان ارزش افزوده ای به وجود می آورند. به عنوان مثال یک کسب و کار حوزه تکنولوژی می تواند با ایجاد یک سایت و ایجاد محتواهای آموزشی و انتشار اخبار حوزه تکنولوژی، مخاطبین خود را در رابطه با این بخش آگاه کرده و جذب خود کنند.

این روش بازاریابی امروزه یکی از پرطرفدارترین شیوه های موجود است که مشتریان بسیاری را جذب برندها و کسب و کارها می کند.

مزایای بازاریابی محتوا

بلند مدت بودن

بازاریابی محتوا یک استراتژی بلند مدت است و باید به این نکته توجه داشت که پس از خلق یک محتوا، به هیچ عنوان محتوا تولیدی شما از بین نخواهد رفت. اگر شما در یک حوزه، محتوا آموزشی تولید کنید و آن را در اینترنت قرار بدهید، این محتوا همواره موجود است، کاربران می توانند آن را همیشه مطالعه کنند و این محتوا می تواند برای شما جذب مشتری کند.

 

نرخ تبدیل بالا

مزیت بازاریابی محتوا نرخ تبدیل بالا است. بازاریابی درونگرا به نسبت بازاریابی برون گرا می تواند موثر تر عمل کند اما باید به این موضوع توجه داشت که هزینه اجرای آن ممکن است گاهی اوقات بیشتر از بازاریابی سنتی شود.

 

انتقال ناخودآگاه پیام

ویژگی های بسیار مهم دیگر بازاریابی محتوا، انتقال ناخودآگاه پیام است. علم روانشناسی بیان می کند که پیام های ناخودآگاه در طولانی مدت اثر بیشتری از پیام های خودآگاه دارند. با توجه به این مسئله می تواند گفت که بازاریابی درونگرا می تواند در ناخودآگاه مشتری به شکل طولانی مدتی باقی مانده و با گذشت زمان بر روی مخاطب اثر بگذارد.

 

دلایل استفاده از بازاریابی محتوا

ایجاد اعتماد بین مشتری و برند

مشتریان امروزه به دنبال آگاهی هستند نه صرفا مشاهده تبلیغات. مغز امروزه با توجه به حجم بسیار بالا تبلیغات در پیرامون افراد، به صورت ناخودآگاه پیام های تبلیغاتی را فیلتر می کند. اگر شما بتوانید محتوایی را ایجاد کنید که جذاب، با کیفیت و پر از اطلاعات جدید باشد، می توانید بر روی مخاطب خود اثر گذاشته و حس اعتماد را برای مشتریان به وجود بیاورید.

 

تعامل و اشتراک گذاری

با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های اجتماعی، امروزه هر محتوایی که در این فضا بیشتر دیده شود، تاثیر گذاری بالاتری دارد. بازاریابی محتوا به شما این امکان را می دهد تا محتوایی را تولید کنید که مخاطبین را به تعامل بسیار بالا سوق بدهد و هم با اشتراک گذاری بالا، برای برند شما تبلیغات انجام بدهد.

 

بهبود SEO

کسب و کارهایی که وارد حوزه بازاریابی دیجیتال شده اند، همیشه چند گامی از رقبا خود جلوتر هستند. یکی از بخش های بازاریابی دیجیتال، ایجاد یک سایت و فعالیت در آن است.

یکی از مهم ترین پارامترهایی که باعث ارتقا و بیشتر دیده شدن وب سایت شما خواهد شد، مسئله SEO است. به هر میزانی که امتیاز SEO شما بالاتر باشد، به همان میزان وب سایت شما در موتورهای جستجو، مثل گوگل رتبه بهتری را بدست می آورد. یکی از مهم ترین روش های بهبود SEO مسئله تولید محتوا است.

 

نرخ بازگشت سرمایه

طبق آمارهای صورت گرفته، تاثیرگذاری بازاریابی محتوا و بازاریابی درونگرا، سه برابر بیشتر از بازاریابی برون گرا است و می توان یک نرخ بازگشت سرمایه فوق العاده را برای کسب و کارها به وجود بیاورد.

 

حرف آخر

بازاریابی محتوا امروزه می تواند به برندها کمک کند تا با سرعت بسیار بالایی از رقبا خود پیشی گرفته و به سود بسیار بالایی دست پیدا کنند. با یک برنامه ریزی دقیق، هدف گذاری درست و انجام عملیات های لازم، می توان وارد فضای بازاریابی محتوا شد و با گذشت چند ماه شاهد رشد کسب و کار خود باشید.

جدیدترین های وبلاگ