باید ها و نباید های بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

با پیشرفت و رشد شبکه های اجتماعی و اهمیت این پلتفرم، امروزه از این شبکه های اجتماعی به منظور بازاریابی استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم تا سوشیال مارکتینگ را بررسی کرده و در رابطه با مزایای این شیوه از بازاریابی بحث کنیم.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی امروزه کاربران بسیار زیادی داشته و کاربران روزانه وقت بسیار زیادی را صرف حضور در این شبکه ها می کنند. سوشیال مارکتینگ یعنی شما به عنوان یک صاحب کسب و کار بتوانید از این پلتفرم ها بهره برده و مشتریان خود را پیدا و جذب کنید.

فعالیت های بسیار زیادی را به منظور بازاریابی شبکه های اجتماعی می توان صورت داد ولی باید به این نکته بسیار مهم توجه کنید، که مهم ترین عامل برای یک کمپین موفق، داشتن برنامه ریزی دقیق است.

این که چه شبکه اجتماعی انتخاب کرده باشید بسیار مهم است و فرآیند انتخاب شبکه اجتماعی به منظور بازاریابی کار کلیدی و حساسی محسوب می شود. برای این کار باید عوامل بسیاری را مورد بررسی قرار داد تا بتوان یک شبکه اجتماعی مناسب برای هر کسب و کاری پیدا کرد ولی نکته مهم آن است که شما با انجام برخی تکنیک های کلیدی می توانید مراحل سوشیال مارکتینگ را برای برندتان انجام بدهید.

 

تکنیک های کلیدی برای سوشیال مارکتینگ

 

تعیین هدف و برنامه ریزی

اولین قدم برای آغاز فرآیند بازاریابی موفق در شبکه های اجتماعی یک برنامه ریزی دقیق است. صاحب یک کسب و کار باید با توجه به هدف نهایی مد نظر خود اقدام به برنامه ریزی کند. تعیین هدف به شما کمک می کند تا بتوانید مراحل لازم را برای موفقیت بردارید.

تعیین هدف 30 درصد برندتان را به موفقیت نزدیک تر می کند، پس به هیچ عنوان تعیین هدف و برنامه ریزی برای آن را فراموش نکنید.

 

شناسایی ویژگی های مخاطب

جذب مخاطب، اولین و مهمترین هدف در بازاریابی موفق در شبکه های اجتماعی است پس کسب و کارها باید تلاش کرده تا به مخاطبین هدف خود را مشخص کنند و ویژگی های آن ها را شناسایی کنند.

بعد از کشف ویژگی های مخاطب، می توان محتواهایی با توجه به نیاز مشتری تولید کرد. با این کار می توانید کسب و کار خود را به سرعت در شبکه های اجتماعی رشد داده و روزانه مخاطبین بسیاری پیدا کنید.

 

استراتژی شرکت های رقیب را بررسی کنید

یکی از مهم ترین قدم ها برای رسیدن به موفقیت سوشیال مارکتینگ، آنالیز شرکت ها رقیب و بررسی استراتژی های آن ها است. شما باید وضعیت فعلی رقبا خود را بدانید، استراتژی های رقیبان را آنالیز کرده، نقاط قوت کمپین آن ها را پیدا کرده و نقاط ضعف شان را شناسایی کنید.

پس از بررسی رقبا، می توانید بایدها و نبایدهای بازاریابی موفق در شبکه های اجتماعی را برای کسب و کارتان را تشخیص بدهید.

 

زمان مناسب انتشار پست ها را مشخص کنید

پارامتر بسیار مهمی که بسیاری از برندها از آن غافل هستند و آن را در نظر نمی گیرند، زمان مناسب انتشار محتواهای تولید شده است. هر شبکه اجتماعی دارای زمان های بسیار کلیدی برای انتشار محتواهای تولیدی است. در این بازه های زمانی، ترافیک بالایی در شبکه اجتماعی حضور دارد در نتیجه آن شاهد بالا رفتن احتمال دیده شدن پست های شما هستیم.

سریعا با توجه به شبکه اجتماعی خود، زمان های مناسب برای انتشار پست های خود را پیدا کرده و برای انتشار پست سر ساعت تعیین شده برنامه ریزی کنید. ابزارهای بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که می توانند به شما برای برنامه ریزی انتشار پست هایتان کمک کنند.

 

مزایای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 

پیدا کردن مخاطب خاص

شما در شبکه های اجتماعی می توانید مخاطب هدف خود را پیدا کنید و برای آن ها تولید محتوا کنید تا به خوبی جذب شان کنید.

در شبکه های اجتماعی شما مطمئن هستید که افرادی که برند شما را در این پلتفرم ها دنبال می کنند، مخاطبین واقعی کسب و کار شما هستند. در نتیجه با تولید محتوا می توانید اثر گذاری بسیار بالایی را تجربه کنید.

 

هزینه مقرون به صرفه

سوشیال مارکتینگ در برابر سایر گونه های بازاریابی، مقرون به صرفه است و نرخ بازگشت سرمایه شما در این روش بسیار بالا است. شما برای بازاریابی موفق شبکه های اجتماعی می توانید با کمترین هزینه، بالاترین اثر گذاری بر روی مخاطب را تجربه کنید.

 

رشد فروش

در سوشیال مارکتینگ به خاطر جذب شدن مخاطب هدفمند، می توانید به سرعت شاهد رشد فروش محصولات خود باشید. در این روش شما می توانید با کمترین هزینه، مخاطبین اصلی کسب و کارتان را پیدا کنید و با توجه به نیاز مشتریان تان، محصولات کسب و کار خود را به فروش برسانید.

 

ایجاد شبکه ارتباطی

در شبکه های اجتماعی می توان به سرعت شبکه ارتباطاتی خود را به وجود آورده و آن را گسترش دهید. شما با کمک شبکه های اجتماعی می توانید با افراد، کسب و کارها و برندهای جدیدی آشنا شوید و دایره ارتباطات جدید خود را افزایش بدهید.

 

حرف آخر

سوشیال مارکتینگ یکی از تکنیک های مهم بازاریابی است که به هیچ عنوان نباید از آن غافل شد زیرا اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه شرکت های و برندهای بزرگ در شبکه های اجتماعی فعالیت جدی داشته و هزینه های زیادی را صرف حضور در این فضا می کنند.

بازاریابی با پنل پیامکی را نیز بررسی نمایید

جدیدترین های وبلاگ